Turkish Arabic English

Hava Durumu

ANKARA

8. TİCARET VE SANAYİ ŞURASI'NDA TOKAT DAMGASI

8. TİCARET VE SANAYİ ŞURASI'NDA TOKAT DAMGASI

8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili Bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. 81 ilin oda-borsa başkanları illerindeki en önemli sorunları ve çözüm önerilerini birinci ağızdan hükümete aktarma fırsatı buldu.​ Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora ve Meclis Başkanımız Nureddin Söyler'in de katıldığı Şurada Tokat'ın sorunları da anlatıldı. Kent adına hatip olarak kürsüye gelen Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat yaptığı konuşmayla, hükümet yetkilileri ve dinleyicilerin dikkatini Tokat'a ve sorunlarına çekmeyi başardı.

Şura’ya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise konuşmasında, "Eğer biz, 'Türkiye ilk 10 büyük küresel ekonomi arasına girecek' diyorsak, bunu söylem, bunu bir şiar, bunu slogan gibi söylemek değil, onun altyapısını kuracak şekilde her bir şehrimizin dönüşümünü sağlamak durumundayız" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını tamamlaması sonrasında iller sorunlarını kürsüye gelerek tek tek anlatmaya başladı. Bu anlatımlar arasında en dikkat çekici girişi yapan ise Tokat'ın sorunları anlatmak üzere kürsüye gelen Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat oldu. Başkan Arat'ın; "Sayın Başkanım, Sayın Bakanlarım... Size Tokat'ımızdan Merkez ilçe dahil 12 ilçemizden 12-0 selam getirdim. Biz Tokatlılar sizleri ve çalışma arkadaşlarınızı seviyoruz. Ama bu sevginin tek taraflı olduğunu düşünmeye başladık!" sözleriyle başladığı konuşması, Başbakan Davutoğlu başta olmak üzere tüm bakanların ve dinleyiciler tarafından pür dikkat dinlendi.

İşte Başkan Arat'ın, Güçbirliği Platformunu oluşturan İl ve İlçe Oda ve Borsa Başkanlarıyla bir araya gelerek belirlediği ve Başbakan'a ilettiği sorunlar ve çözüm önerileri;

1.     Turhal Şeker Fabrikası’nın Özelleştirilmesi

Muammer Tuksavul Turhal Şeker Fabrikası Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın son kararına göre; Portföy C: Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Çorum ve Çarşamba fabrikaları ile birlikte değerlendirilmektedir. Planlama, bu fabrikaların blok olarak özelleştirilmesi yönündedir. En büyük dileğimiz insanlarımızın yaşadığı şehirde iş, aş, ekmek bulabilmesidir. Benzer bir şekilde özelleştirilen Tokat Sigara Fabrikası’nın bu satıştan sonra tamamen kapatılması hatta mevcut binalarının dahi yıkılmış olması Turhal Şeker Fabrikası’nın satışı noktasında da bizi endişeye düşürmektedir. Tokat Sigara Fabrikası satışı ile tetiklenmiş olduğunu düşündüğümüz işsizlik konusunun Turhal Şeker Fabrikası satışında da benzer bir etki oluşturacağına inanıyoruz.

Bu nedenle Tokatlı bir araya gelerek, söz konusu fabrikanın oluşturulan Ortak Akıl Organizasyonu’na yani Tokatlıya devrini talep etmektedir. Bunun için de gerekli olan Portföy C içerisinde bulunan Turhal Şeker Fabrikası’nın portföyden çıkartılarak Kardemir örneğinde olduğu gibi imtiyazlı veya pilot çalışma şeklinde, ücreti karşılığında Turhal Şeker Fabrikası + Makine Fabrikası olarak özelleştirilmesidir.

2.     Ulaşım Problemlerimizin Çözümü

Yolcu sayısında bir problem olmamasına rağmen Tokat Havaalanı mevcut yeri ve pist açısı nedeniyle sıkıntılı durumdadır.  Büyük uçakların mevcut piste inmesi mümkün değil. Küçük uçakları elinde bulunduran havayolu firmalarının insafına kalmış durumdayız.

Pistin açısının düzeltilmesi bir çözüm olarak görülse de, Tokat'ın acil olarak yeni bir havaalanına ihtiyacı bulunmaktadır. İlgili kurumlar tarafından gerekli inceleme yapılmış olmasına rağmen hangi yönde ilerleneceğine dair bir karar verilmemiş olup, durumun bir an evvel netleştirilmesini talep ediyoruz.

Ünye-Akkuş-Niksar Karadeniz Bağlantı Yolu ile ilgili proje ihalesi yapılmış olmasına rağmen henüz bir çalışma başlamamış olması ve Zile-Alaca-Sungurlu-Ankara Yolunun da genişletilmesi ve ulusal standartlara getirilmesinde sıkıntılar yaşamaktayız.

Ünye-Akkuş-Niksar Karadeniz Bağlantı Yolu ve Zile-Alaca-Sungurlu-Ankara Yolu ilimizi önemli bir kavşak noktası haline getireceğinden ilimizin gelişime çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Tokat’ın; Karadeniz’e, İç Anadolu'ya ve Güney'e açılmasını sağlayacak yol, ulaşım maliyetleri ve zaman açısından da büyük avantajlar içermektedir. Ayrıca kısa bir bölümü yıllar sonra tamamlanmış olan Zile-Alaca-Sungurlu Yoluna ciddi anlamda hız verilmeli, her iki yol da yakın zamanda tamamlanmalıdır.

3.     Bölgenin Tarımsal Sulama Sorunu

Yapımı tamamlanan ve 7 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip Süreyya Bey Barajı’nın sulama havzası halen suya kavuşturulabilmiş değildir. Süreyya Bey Barajı’ndan Maşat, Reşadiye ve Zile Ovalarında toplamda 20 bin 800 hektarlık bir alan suyla buluşmuş olacak, Boztepe ve Belpınar göletleri de desteklenmiş olacaktır.

Maşat ve Reşadiye Ovalarının Sulama Projeleri tamamlanmış olup ihaleye çıkılması beklenmektedir. Zile Ovası’nın ise Proje İhalesi yapılmış olup şuan çizim aşamasında bulunmaktadır. Her iki proje işinin de hızlandırılmasını ivedi olarak talep ediyoruz."

8-tic-33
8-tic-11
8-tic
1024623810068507693448474873727155134313384n