Turkish English

Hava Durumu

ANKARA

KURAKLIĞIN BİR BAŞKA NEDENİ:“VAHŞİ SULAMA”

KURAKLIĞIN BİR BAŞKA NEDENİ:

“VAHŞİ SULAMA”

Tarımsal ürün yetiştiriciliğine salma sulama olarak da bilinen vahşi sulama yöntemi kuraklığa davetiye çıkarıyor.

Yurt genelinde birçok şehirde içme suyu ve sulama için kullanılan baraj ve göletlerdeki kuraklığa bağlı düşüş devam ediyor. Bu şehirlerden birisi olan Tokat’ta da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi kuraklığa davetiye çıkarıyor. Sulama barajlarındaki hacmin yüzde 20’lere kadar düştüğü kentte kuraklığın bir başka nedeni ise kullanılan yanlış sulama teknikleri. Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, ciddi kayıplara yol açan salma sulama olarak da bilinen vahşi sulamadan bir an önce vazgeçilmesi gerektiği konusunda çiftçileri uyardı.

TARIM ARAZİLERİ TEHLİKEDE

Tokat’ta Almus Baraj Gölü, İhsaniye Göleti ve Bedirkale Sulama Göletlerinde su seviyesi son yılların en düşük dönemini yaşıyor. Sadece Bedirkale Sulama Göleti 20 milyon metreküp su hacmine sahipken bugün bu göldeki su miktarı 6 milyon metreküpe kadar düştü. Yağışların gelmemesi ile sulama göletlerinin bölgedeki tarım arazilerine su sağlaması imkansız bir hale geldi.

HAYVANCILIK İÇİN DE TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Tokat’ta kuraklığa bağlı su azalışlarının Türkiye geneli ile aynı oranda bir düşüşe sahip olduğunu söyleyen Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, kuraklığa etken bir başka problemin ise yanlış sulama teknikleri olduğuna dikkat çekti. Başkan Bora: “Tokat’taki sulama göletlerindeki doluluk oranı Türkiye geneline paralel olarak seyrediyor. Bu oran bizim sulama havzaları ve barajlardaki genel durumumuz. Tehlikeli seyredişin ovalarımızdaki dip sularının da aşağıya doğru çekilmesine sebep olma ihtimali de var. Yağışların bir türlü gelmemesi hayvancılığa da zarar getirecektir. Meralardaki ve yaylalardaki otlarımızın kuruması, zamanında kar örtüsünün altına girmemesi, daha sonra da aşırı soğukların getireceği bir kıtlığa doğru gidiyoruz” diye konuştu.

VAHŞİ SULAMADAN VAZGEÇİLMESİ GEREKİYOR

Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, tarımsal sulama yöntemlerinin değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, çiftçilere kuraklığa karşı özellikle salma sulama olarak da bilinen vahşi sulamanın yerine modern sulama tekniklerini kullanmasını önerdi. Başkan Bora: “Çiftçilerimizin bu vahşi sulamadan vazgeçmesi gerekiyor. Tarım Bakanlığımızın ve çiftçilerimizin sulamadaki verimlilik seçeneklerini değiştirmesi gerekiyor. Salma sulama dediğimiz, direkt sulama kanallarından toprağın yüzeyine, ürüne doğru verilen sular. Ki bunların yüzde 20’si verimli kullanılıyor. Aşağı yukarı yüzde70-80’i ise ırmağa başıboş olarak geri dökülüyor ve dolayısıyla su kaybımız maksimum seviyede oluyor” şeklinde konuştu.

kuraklkhaberi2021-1
kuraklkhaberi2021-2
kuraklkhaberi2021-3
kuraklkhaberi2021-4
kuraklkhaberi2021-5

x

Sayın Üyemiz ; 01/03/0201 Pazartesi itibariyle mesai saatlerimiz 09:00-17:00 olarak değiştirilmiştir.Bilgilerinize