Turkish English

Hava Durumu

ANKARA

CHP HEYETİ BORSAMIZI ZİYARET ETTİ

CHP HEYETİ BORSAMIZI ZİYARET ETTİ

TBMM İdare Amiri ve CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz beraberinde CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz ve İlçe Başkanı Ender Ergün ile birlikte Borsamıza bir ziyaret düzenledi. Gerçekleşen ziyaret Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora’nın makamında gerçekleşti. Görüşmede Koronavirüsle alakalı olarak alınan tedbirlerle Koronavirüsün dünya ve ülkeye olan etkileri masaya yatırıldı. Özellikle hem dünya hem de ülke genelindeki işsizliğe yönelikte düşüncelerin karşılıklı olarak paylaşıldığı görüşmede Koronavirüs ile ilgili olarak alınan önlemler ve bu önlemlerin sonrasında 1 Haziran itibari ile kısmen kaldırılacak olması ile ilgili değerlendirme yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora gerçekleşen ziyaret sonrasında yaptığı değerlendirmede Sayın Vekillimiz sağ olsun parti yöneticileri ile bizleri sık sık ziyaret ediyorlar .Özellikle virüs döneminde Tarım en az etkilenen sektör oldu diyebiliriz zira Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma  kısıtlamalarından dahi muaf tutulan tarımsal  üretim yapan çiftçilerimiz bayramda bile çalışmaya devam ettiler. Bu özellikle tarımsal üretim yapan çiftçilerim, tüccarlarımız için çok iyi oldu. Üretimin durmaması ve havanın güzel gitmesiyle birlikte bu yıl don olayının gerçekleşmemesi ile birlikte ciddi anlamda güzel bir ürün hasadı gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Ziyaretlerinden ve önemli düşüncelerini fikirlerini bizlerle paylaştıkları için kendilerine teşekkür ediyoruz.

2020 YILI HUBUBAT ve BAKLİYAT ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI

TMO hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları belirlenmiş olup Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 04.05.2020 tarihinde açıklanmıştır.

1.                TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 260 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 125 nokta) alım faaliyeti gösterecektir.

2.        TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.

3.         TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO'ya satabileceklerdir.

4.                TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü, lisanslı depolar üzerinden ise pazar günü de dahil her gün alım yapılacaktır.

5.          Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üreticinin ton başına ilave 10,60 TL kazancı olacaktır.

6.         Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

         Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO'ya satanlara ödemeler ise en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.

7.             Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL'ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75'ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı (5 milyon TL'ye kadar) ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

Ayrıca 2020 yılı hasat dönemi hububat alımlarında;


1.   Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarı üzerindeki %50 fazlasına kadar ürünün tamamı satın alınacaktır.

2.      Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar/sanayici) ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren TMO'ya satabileceklerdir.

3.   TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacaktır. Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya ürün teslim etmek isteyen üreticilerimizin randevu almasına gerek duymadan ürününü istedikleri zaman ELÜS yoluyla TMO'ya satabilecektir.

   

       2019 yılında 1.350 TL/Ton olan Kırmızı/Beyaz Sert Ekmeklik Buğday fiyatı 2020 yılında %22,2 artırılarak ton başına 1.650 TL olarak belirlenmiştir.

   Buğdayın kalitesine göre açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca %3 ilave fiyat uygulanacaktır. Bu şekilde kaliteli ürünün fiyatı ton başına 1.700 TL'ye ulaşacaktır.

TOKAT TİCARET BORSASI’NDAN VEFA DESTEĞİ

TOKAT TİCARET BORSASI’NDAN VEFA DESTEĞİ
Tokat Ticaret Borsası tarafından Tokat Valiliği tarafından yürütülen Vefa Sosyal Destek çalışmalarına destek geldi. Tokat Ticaret Borsası 100 paket gıda yardımı ile devletimizin ve milletimizin yanındayız mesajını verdi.
Koronavirüs (Covid19) tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından evde kalan ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımların arttırılacağının duyurulmasının ardından harekete geçen Tokat Valiliği, hazırladığı vefa sosyal destek yardım paketlerini merkez ilçe ile birlikte Tokat’ın 12 ilçesindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırdı.
-Öne çekilen ramazan yardımlarından bir bölümü Valiliğe teslim edildi
Yapılan çalışmalara Tokat Ticaret Borsası da kayıtsız kalmadı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin katkıları ile her yıl Ramazan Ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan gıda yardımları, bu yıl salgın nedeniyle erkene çekilmişti. Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora; hazırlanan bu yardım paketlerinden 100 adedinin Tokat Valiliği’nin çalışmalarında kullanılması için Tokat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına teslim edildiğini duyurdu.
-Yardımlar son dönemde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için kullanılacak
Yapılan yardımların yalnız yaşayan 65 yaş üstü yaşlılar, kronik rahatsızlığı bulunanlar, yevmiye usulü çalışırken bu dönemde işsiz kalanlar, SSK’lı çalışıp geriye dönük 6 ay primi yatmamış işsiz vatandaşlar için kullanılacağı öğrenildi.
-Başkan Bora: “Şimdi birlik zamanı. Şimdi destek zamanı!”
Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora, Tokat Valiliğinin çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve sivil toplum örgütlerinin de bu çalışmalarda güçleri ölçüsünde destek vermelerinin çok önemli olduğuna dikkat çekerek; “Biz sadece çorbada tuzu olsun isteyenlerdeniz. Eminim birçok sivil toplum örgütü de aynı hassasiyetle benzer çalışmalar yapacaklardır. Ama bu konuda elinde en doğru verilere sahip olan kurumun Tokat Valiliği bünyesinde hizmet veren kurum ve kuruluşlar olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden biz inisiyatifimizi bu şekilde kullandık, tüm arkadaşlara da mantıklı olanın bu olduğunu gönül rahatlığıyla söylemek isterim. Şimdi birlik zamanı. Şimdi destek zamanı! Ülkemizin ve dünyanın kısa zamanda bu illetten kurtulmasını ve hayatın yeniden normale dönmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.
Öte yandan; Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’nın, Ticaret Borsası’na örnek tutumundan dolayı teşekkür ettiği öğrenildi.

2020-gdayardm-1
2020-gdayardm-2
2020-gdayardm-1
2020-gdayardm-3
2020-gdayardm-2
2020-gdayardm-3
2020-gdayardm-4
2020-gdayardm-7
2020-gdayardm-6
2020-gdayardm-9
2020-gdayardm-8

KOBİ'lere Büyük Nefes "TOBB Nefes Kredisi

Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik ve Denizbank Tokat Şube Müdürü Paşa Yalçın bir araya gelerek Nefes Kredisi hakkında görüşme gerçekleştirdiler.
Gerçekleşen görüşmede , Oda/Borsa Üye İşletmelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere geçtiğimiz dönemlerde TOBB tarafından başarıyla gerçekleştirilen Nefes Kredisi Projesi tekrar başlatıldığı,
Krediye ilişkin protokol 27 Nisan 2020 tarihinde TOBB, DenizBank ve KGF tarafından imzalandığı belirtildi.
Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlandırılmasına katkı sunmak amacıyla Cumhurbaşkanlığımızca açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı Koordinasyonunda yürütülen ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında oda/borsalarımız üyelerine düşük faizle kredi sağlamak için hayata geçirilen TOBB Nefes Kredisi Projesinde katılımcı banka olarak DenizBank yer almıştır.
Bu çerçevede, Oda ve Borsa üyelerimiz DenizBank Tokat Şubesinden 27.04.2020 tarihi itibariyle itibarıyla başvuruda bulunarak kredi kullanmaya başlanıldığı belirtildi.
DenizBank bu hassas süreçte elini tekrar taşın altına koyarak, TOBB ve KGF desteğinde yıllık %7,5 faiz oranı ile kredi kullandırarak, Üyelerimize nefes aldıracaktır. Oda/Borsa Üyelerimizin kullanacağı kredi 2020 yılı sonuna kadar anapara ve faiz ödemesiz olup 2021 yılı 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam en fazla 20 ay vadeli olacağı belirtildi.
Üyelerin krediye başvurabilmek için öncellikle Oda ve borsamızdan açıklama olarak "Nefes Kredisi Başvurusu İçindir" ibareli faaliyet belgesi alınması gerekmektedir.
DenizBank KGF'ye ödenecek %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf veya komisyon talep edilmeyeceği belirtilmiştir.
Yapılan görüşme sonunda , bu zorlu süreçte üyelerimizi yalnız bırakmayarak bu protokolü gerçekleştiren başta TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU olmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne, Kredi Garanti Fonu'na ve DenizBank'a şükranlarımızı sunuyoruz denildi.

Kısa Çalışma Ödeneği İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1. Bu uygulamadan kaç ay yararlanabilirim?

Kısa çalışma ödeneğinin süresi üç ayı aşmamak kaydıyla kısa çalışma yapılan süre kadardır.

2. İşin 1/3 oranında azalması ne demek? Haftada 2 gün çalışma bu kapsama girer mi
Haftalık çalışma süresinin en az 1/3 oranında azalması demek 6 iş günü çalışmanın yapıldığı bir iş yerinde 4 gün çalışma yapılması anlamına gelir.

3. Faaliyetim tamamen durdu kaç kişi için yararlanabilirim?

İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışma talebinizin uygun bulunması hâlinde kısa çalışmaya katılacaklar listesinde yer alan işçilerden prim ödeme şartlarını sağlayanlar yararlanabilir. İşçilerin tamamı için uygun görülmüşse prim ödeme şartlarını sağlayanlar yararlanabilir.

4. İş yerinin kısa çalışma yapması için asgari çalışan sayısı şartı var mı?

Kısa çalışma uygulamasından yararlanmak için asgari çalışan sayısı şartı yoktur.

5. Şu anda kısa çalışmadan yararlanıyorum, koronavirüs nedeni ile de yararlanabilir miyim?

Daha önce farklı bir gerekçeyle kısa çalışmadan yararlanmış olan işyerleri de Covid-19 kapsamında kısa çalışmadan yararlanabilirler.

6.Koronavirüs sebebiyle faaliyetlerimi durdurdum. Uygunluk tespiti için hangi evrakı göndermeliyim?

Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar veya ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından faaliyeti durdurulan iş yerleri ile ilgili olarak yapılan uygunluk tespiti incelemelerinde, iş yerlerinin sadece bu kapsamda olup olmadığına ilişkin belgeler yeterli olacaktır. Örneğin işletme ruhsatı…

İşverenlerin yönetimsel kararları çerçevesinde faaliyeti durdurulan veya azaltılan iş yerleri ile ilgili olarak yapılan uygunluk tespiti incelemelerinde ise, durumu ortaya koyacak ilgili belgeler yeterli olacaktır. Örneğin Yönetim Kararı …

7. Tüm işçilerim için kısa çalışma talep edebilir miyim?

Kısa çalışma uygulaması yaptığınız tüm işçileriniz için başvurmanıza engel bir husus bulunmamaktadır.

8. SGK ve Maliyeye borcum var, kısa çalışmadan yararlanabilir miyim?

Evet, yararlanabilirsiniz. Kısa çalışma ödeneği hak sahipliğinin belirlenmesinde SGK’ya bildirilen primler esas alınmaktadır.

9. Bir işletmede işçi olarak çalışıyorum. Doğrudan kendim kısa çalışma için başvuruda bulunabilir miyim?

Hayır, kısa çalışma başvurusunu işvereninizin yapması gerekmektedir.

10. Başvuruyu nereye yapmalıyım?

Kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte kısa çalışma talep formu ile kısa çalışma yaptırılacak işçilere ilişkin bilgileri içeren listeyi bağlı bulunduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine göndermek suretiyle başvuru yapabilir.

Elektronik posta adreslerine http://www.iskur.gov.tr/  adresinden işveren sekmesi altında yer alan “Kısa Çalışma Ödeneği” sayfasından ulaşabilirsiniz.

11. Evrakları İŞKUR’a elden mi teslim edeceğim?

Bağlı bulunduğunuz İŞKUR biriminin http://www.iskur.gov.tr/  adresinden işveren sekmesi altında yer alan “Kısa Çalışma Ödeneği” sayfasında bulunan elektronik posta adreslerine göndererek başvuru yapabilirsiniz.

12. Çok sayıda e-posta adresi var? Hangisine evraklarımı göndermeliyim?

İşyerinizin faaliyet gösterdiği adresin bağlı bulunduğu İŞKUR biriminin adresine göndermeniz gerekmektedir.

13. Belgeleri teslim edip başvurmam, yararlanmam için yeterli mi?

Kurumumuza teslim ettiğiniz belgeler uygunluk tespiti yapılabilmesi için İş Teftiş Grup Başkanlıklarına gönderilmektedir. Kısa çalışma talebinizin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması gerekmektedir.

14. Bugün başvuru yaptım, başvurum ne kadar sürede tamamlanır?

Başvuruların iş yerine gidilmeden de belge üzerinden hızlı bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için koronavirüsten olumsuz etkilenildiğine dayanak teşkil eden belgelerin başvuruya eklenmesi önem taşımaktadır. İşverenlere başvurularının alındığı yine aynı yolla en kısa sürede bildirilecek ve başvurular uygunluk tespiti amacıyla Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına gönderilecektir. Uygunluk tespitinin sonucu işverene hızlı bir şekilde bildirilecektir.

15. İŞKUR’da verdiğim kısa çalışma yapacak işçi listesinde değişiklik (azaltma, artırma veya isim değiştirme) yapmam mümkün mü? Mümkünse bunun için bir son tarih var mı?

Uygunluk tespiti tamamlandıktan sonra yeni işçi için talepte bulunulabilir. Ancak bu durum yeni talep anlamına gelir.

16. Başvurumu yaptım, müfettiş ne zaman gelir?

COVİD-19 kapsamında yapılan kısa çalışma başvurularının uygunluk tespitinde tüm incelemeler mahalline gidilmeksizin Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında veya Grup Başkanlıklarında sadece ilgili başvuru evrakı ve ekleri üzerinden ve tespit tutanağı düzenlenmeksizin gerçekleştirilecektir.

17. Müfettişin yapacağı uygunluk tespiti ne demektir?

İşverenin kısa çalışma talebinin uygunluğuna ilişkin iş müfettişleri tarafından yapılan inceleme faaliyetlerini ifade etmektedir. Örneğin Covid-19 salgınından olumsuz etkilenilmişse bu durumun tespiti anlamını taşımaktadır.

18. Müfettiş gelmeden haber verecek mi?

COVİD-19 kapsamında yapılan kısa çalışma başvurularının uygunluk tespitinde tüm incelemeler mahalline gidilmeksizin Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında veya Grup Başkanlıklarında sadece ilgili başvuru evrakı ve ekleri üzerinden ve tespit tutanağı düzenlenmeksizin gerçekleştirilecektir.

19. Müfettişin yapacağı denetim neleri içerir?

COVİD-19 kapsamında yapılan Kısa Çalışma başvurularının uygunluk tespitinde Bakanlığımız İş Müfettişlerince dikkat edilecek hususlar:

  • Tüm incelemeler mahalline gidilmeksizin Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında veya Grup Başkanlıklarında sadece ilgili başvuru evrakı ve ekleri üzerinden ve tespit tutanağı düzenlenmeksizin gerçekleştirilecektir.
  • İnceleme sürecinde başvuru evraklarında eksiklik olduğunun değerlendirilmesi hâlinde, ivedilikle işverenler ile irtibata geçilerek söz konusu eksik evrakların elektronik ortamda intikal ettirilmesi istenecek ve inceleme evrak bazında ivedilikle tamamlanacaktır.
  • Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar veya ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından faaliyeti durdurulan iş yerleri ile ilgili olarak yapılan uygunluk tespiti incelemelerinde, iş yerlerinin sadece bu kapsamda olup olmadığına ilişkin belgeler yeterli olacaktır.
  • İşverenlerin yönetimsel kararları çerçevesinde faaliyeti durdurulan veya azaltılan işyerleri ile ilgili olarak yapılan uygunluk tespiti incelemelerinde ise, durumu ortaya koyacak ilgili belgeler yeterli olacaktır.
  • Uygunluk tespitine ilişkin olarak Bakanlığımız İş Müfettişlerince rapor niteliğinde yazı düzenlenecektir. Söz konusu yazı ve ekleri, Kurumumuz İl Müdürlüklerine KEP adresi üzerinden elektronik ortamda gönderilecek olup ıslak imzalı hali ise iş yerlerinin dosyasında muhafaza edilmek üzere bilahare gönderilecektir.
  • Cumhurbaşkanlığı, Bakanlıklar veya ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından faaliyeti durdurulan iş yerleri ile ilgili olarak yapılan uygunluk tespiti işlemi, Kanunda düzenlenen asgari ve azami süreler ile birlikte, idari tasarrufun süresi ile sınırlı olup idari tasarrufun sona ermesi ile kısa çalışma uygulamasının da kendiliğinden sona ereceği dikkate alınmalıdır.

20. Kabul edilirse, personelim ne kadar maaş alabilir?

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemez. Bu kapsamda 1.752,40 TL ile 4.380,99 TL aralığında kısa çalışma ödeneği ödenebilmektedir.

21. Talebim olumlu karşılanırsa ücreti ben mi alıyorum, yoksa çalışanlarım mı alıyor?

Kısa çalışma ödeneği, çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık olarak ödenir.


22. Her çalışanım ödenek alabilecek mi yoksa taşıması gereken belirli şartlar var mı?

Kısa çalışma talebinizin uygun bulunması ve kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gereklidir. Ayrıca; işçinin kısa çalışmanın başladığı tarih itibarıyla prim ödeme şartlarını taşıması gerekmektedir.

23. Yabancı işçilerim kısa çalışma ödeneği alabilir mi?

4447 sayılı Kanun kapsamında yatırılması gereken işsizlik sigortası primlerinin yatırılmış olması hâlinde yararlanabilirler.

24. Kısa çalışma talebim uygun bulundu, işçilerim ne zaman ödeme alır?

Kısa çalışma ödeneği, çalışmadığı süreler için işçinin kendisine ve aylık olarak her ayın beşinde ödenir.

25. Yararlandıktan sonra devlete bir borcumuz olacak mı?

İstihdamı koruma amaçlı olan bu uygulamadan yararlananların devlete herhangi bir borcu olmayacaktır.

26. Kısa çalışma uygulanan dönemde istihdam teşviklerinden yararlanmaya devam edebilir miyim?
4447 sayılı Kanun kapsamında uygulanan istihdam teşvikleri arasında kısa çalışma uygulamasından yararlanmama gibi bir şart bulunmamaktadır. Dolayısıyla kısa çalışma ödeneğinden yararlanan iş yeri istihdam teşviklerinden yararlanabilir.

27. Kısa Çalışma ile birlikte İşbaşı Eğitim Programından yararlanabilir miyim?

Kısa çalışma uygulamasından yararlanan iş yerleri, bu uygulamadan yararlandıkları dönemde işbaşı eğitim programı katılımcı talebinde bulunamazlar.

Ancak, İşbaşı Eğitim Programı devam ederken kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunup söz konusu başvurusu uygun bulunan ve geriye dönük olarak kısa çalışma ödeneğine hak kazanan iş yerlerinde mevcut İşbaşı Eğitim Programları devam edecektir. Aynı şekilde, İşbaşı Eğitim Programı devam ederken kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunan ve başvurusu kabul edilip ileriye yönelik olarak kısa çalışma ödeneğine hak kazanan iş yerlerinde de mevcut programların devam etmesinin önünde engel bir durum bulunmamaktadır. Ancak, kısa çalışma ödeneğinden yararlanılan dönem boyunca yeni İşbaşı Eğitim Programı talebi değerlendirmeye alınmayacaktır.