Turkish English

Hava Durumu

ANKARA

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Lütfi Bora Sayın Valimiz Dr.Ozan Balcı’yı makamında ziyaret etti.

Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Lütfi Bora Sayın Valimiz Dr.Ozan Balcı’yı makamında ziyaret etti.

Tokat Valisi Sayın Dr.Ozan Balcı’yı makamında ziyaret eden Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora, Tokat Ticaret Borsası olarak öncülüğünü yaptığımız ve İlimizde kurulmasını planladığımız, Buğday Pazarı esnafının işyeri ihtiyacını karşılayacak çağa uygun her türlü fiziki gereklilikleri oluşturmak için çalışmalarını başlattığımız, yeni buğday pazarı yer temin çalışmaları ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

KURAKLIĞIN BİR BAŞKA NEDENİ:“VAHŞİ SULAMA”

KURAKLIĞIN BİR BAŞKA NEDENİ:

“VAHŞİ SULAMA”

Tarımsal ürün yetiştiriciliğine salma sulama olarak da bilinen vahşi sulama yöntemi kuraklığa davetiye çıkarıyor.

Yurt genelinde birçok şehirde içme suyu ve sulama için kullanılan baraj ve göletlerdeki kuraklığa bağlı düşüş devam ediyor. Bu şehirlerden birisi olan Tokat’ta da hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi kuraklığa davetiye çıkarıyor. Sulama barajlarındaki hacmin yüzde 20’lere kadar düştüğü kentte kuraklığın bir başka nedeni ise kullanılan yanlış sulama teknikleri. Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, ciddi kayıplara yol açan salma sulama olarak da bilinen vahşi sulamadan bir an önce vazgeçilmesi gerektiği konusunda çiftçileri uyardı.

TARIM ARAZİLERİ TEHLİKEDE

Tokat’ta Almus Baraj Gölü, İhsaniye Göleti ve Bedirkale Sulama Göletlerinde su seviyesi son yılların en düşük dönemini yaşıyor. Sadece Bedirkale Sulama Göleti 20 milyon metreküp su hacmine sahipken bugün bu göldeki su miktarı 6 milyon metreküpe kadar düştü. Yağışların gelmemesi ile sulama göletlerinin bölgedeki tarım arazilerine su sağlaması imkansız bir hale geldi.

HAYVANCILIK İÇİN DE TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Tokat’ta kuraklığa bağlı su azalışlarının Türkiye geneli ile aynı oranda bir düşüşe sahip olduğunu söyleyen Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, kuraklığa etken bir başka problemin ise yanlış sulama teknikleri olduğuna dikkat çekti. Başkan Bora: “Tokat’taki sulama göletlerindeki doluluk oranı Türkiye geneline paralel olarak seyrediyor. Bu oran bizim sulama havzaları ve barajlardaki genel durumumuz. Tehlikeli seyredişin ovalarımızdaki dip sularının da aşağıya doğru çekilmesine sebep olma ihtimali de var. Yağışların bir türlü gelmemesi hayvancılığa da zarar getirecektir. Meralardaki ve yaylalardaki otlarımızın kuruması, zamanında kar örtüsünün altına girmemesi, daha sonra da aşırı soğukların getireceği bir kıtlığa doğru gidiyoruz” diye konuştu.

VAHŞİ SULAMADAN VAZGEÇİLMESİ GEREKİYOR

Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, tarımsal sulama yöntemlerinin değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek, çiftçilere kuraklığa karşı özellikle salma sulama olarak da bilinen vahşi sulamanın yerine modern sulama tekniklerini kullanmasını önerdi. Başkan Bora: “Çiftçilerimizin bu vahşi sulamadan vazgeçmesi gerekiyor. Tarım Bakanlığımızın ve çiftçilerimizin sulamadaki verimlilik seçeneklerini değiştirmesi gerekiyor. Salma sulama dediğimiz, direkt sulama kanallarından toprağın yüzeyine, ürüne doğru verilen sular. Ki bunların yüzde 20’si verimli kullanılıyor. Aşağı yukarı yüzde70-80’i ise ırmağa başıboş olarak geri dökülüyor ve dolayısıyla su kaybımız maksimum seviyede oluyor” şeklinde konuştu.

kuraklkhaberi2021-1
kuraklkhaberi2021-2
kuraklkhaberi2021-3
kuraklkhaberi2021-4
kuraklkhaberi2021-5

BORSAMIZDAN ÖĞRENCİLERE EBA UYUMLU TABLET DESTEĞİ

BORSAMIZDAN ÖĞRENCİLERE EBA UYUMLU TABLET DESTEĞİ

Tokat Ticaret Borsası, uzaktan eğitim gören öğrencilere destek olmak amacıyla, Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla 55 öğrenciye tablet hediye etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Tokat Ticaret Borsasının katkılarıyla temin edilen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) uyumlu 55 tablet, Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Lütfi Bora tarafından, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Küçükali'ye imzalanan protokol ile takdim edildi.

Uzaktan eğitime erişim imkanı bulamayan öğrencilere destek olmak amacıyla Tokat'ta 55 adet tablet dağıtılacağını belirten Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lütfi Bora, bu zor günlerde öğrencilerin ve eğitim camiasının yanında olduklarını ifade etti.

Milli Eğitim Müdürü Sayın Murat Küçükali ise öğrencilerin bilgiye daha kolay ulaşmasını sağlamak amacıyla eğitimlerine verdikleri destekten dolayı Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lütfi Bora'ya teşekkür etti.

Ziyarette Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Lütfi Bora'ya Başkan Yardımcısı Sayın Suat Özgür ve Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Celal Akın eşlik etti.

tablet-3
tablet-2
tablet-4
tablet-6

TOKAT TİCARET BORSASI VE HALKBANK ARASINDA “PARAF KART TEDARİK ZİNCİRİ PROTOKOLÜ” İMZALANDI.

TOKAT TİCARET BORSASI VE HALKBANK ARASINDA “PARAF KART TEDARİK ZİNCİRİ PROTOKOLÜ” İMZALANDI.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Halk Bank arasında, tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere başlatılan “Paraf Kredi Kartı Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” kapsamında Tokat Ticaret Borsası ile Tokat Halk Bank Şubesi arasında protokol imzalandı.

Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lütfi Bora’nın makamında  gerçekleştirilen Finansman Protokolü Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora ve Türkiye Halk Bankası A.Ş. Tokat Şube Müdürü Mükremin Gönül tarafından imzalandı.

İmzalanan protokol ile Borsa üyeleri, Halkbank tarafından, ciro ve kredibilitesine göre belirlenecek limitler dahilinde ticari mal alım-satımlarında kolay finansman imkanından faydalanabilecek.

Protokolle ilgili açıklamada bulunan Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora “Alıcı ve satıcı arasında Güvenli Ticaret Sistemi kurmayı sağlayan “Paraf Kart” ile üyelerimiz alımlarda 540 güne kadar vade ve düşük maliyet avantajlarından yararlanacak. Alıcı ve satıcının güven içinde alışveriş yapmasının önünü acıyoruz. Üreticiler veya satıcılar, tahsilat ile uğraşmadan, güven içinde mallarını satacaklar. Alıcılar da uygun vade ve maliyette finansman temin ederek, tedarik ihtiyaçlarını karşılayacaklar.

Tokat Ticaret Borsası olarak; yine geçtiğimiz aralık ayında Ziraat Bankası ile de benzer bir protokol imzalamıştık. Bugün de Tedarik zincirinin güvenli işlemesi için Borsamız ile Halkbank arasında “Paraf Ticari Kredi Kartı ile Güvenceli Tedarik Zinciri Finansmanı Protokolünü” imzaladık. Tüm üyelerimizin faydalanacağı, alıcı ve satıcının tahsilat, finansman sıkıntısı çekmeden ticaret yapmasını hedefliyoruz.” dedi.

Halkbank tarafından, ciro ve kredibilitesine göre belirlenecek limitler dâhilinde Borsa üyelerinin bu sistemden faydalanabileceğini dile getiren Başkan Bora; “Daha fazla dayanışma ruhuna ihtiyacımız olduğu böyle bir dönemde Halk Bank ile yaptığımız bu protokolle üyelerimiz nakit akışlarını rahatlatmış olacaklar. Üyelerimizin bu avantajlı finansman imkânından faydalanmaları menfaatlerine olacaktır. Başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na , Halk Bankasının değerli temsilcilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu vesileyle imzalanan protokolün tüm üyelerimize ve KOBİ’lerimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

BORSADAN ÜYELERİNE ÖZEL BANKA PROTOKOLÜ

BORSADAN ÜYELERİNE ÖZEL BANKA PROTOKOLÜ

Tokat Ticaret Borsası tedarik zincirlerinde finansman kaynaklı yaşanan aksaklıkları ve tahsilat problemlerini gidermek üzere Ziraat Bankası ile “Bankkart Başak Tedarik Zinciri Finansmanı Projesi” kapsamında protokol imzaladı.

Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora’nın makamında gerçekleşen protokol buluşmasına, Tokat Ziraat Bankası Gaziosmanpaşa Şubesi Müdürü Mustafa Düzenci de katıldı. Ana amacı tedarikçi ve alıcıların banka üzerinde oluşturulan kapalı devre bir sisteme tanımlanarak, alım-satım işlemlerinin Ziraat Bankası garantörlüğünde gerçekleştirilmesi olan proje ile tahsilat konusunda her iki tarafın da riski sıfıra indirilmesi hedefleniyor.

-Protokolde neler var?

Satıcılar açısından büyük faydaları olan protokol kapsamında öncelikli hedef tahsilat riskinin sıfıra indirilmesi. Ayrıca protokol kapsamında; esnek vade ve taksit imkânları ile daha fazla satış yapabilme imkânı da satıcılar için büyük avantaj sağlayacak. Protokol kapsamında alıcılar açısından bir dizi fayda bulunuyor. Ödemeleri taksit ve vadeler ile yapma imkânı, kredi/çek kullanmadan kendi tedarikçisi ile banka üzerinden ticaret yapması gibi pandemi döneminde önem arz eden bir sistem protokolün imzasıyla birlikte uygulanmaya başladı.

-Sistem nasıl işleyecek?

Alım-satım işlemleri POS cihazları üzerinden işleyecek. Satıcıların yani tedarikçilerin POS cihazlarına özel bir yazılım yüklenecek, alıcılara ise, ticari kredi kartı tahsis edilecek. Bu proje ile tedarikçiler mal teslim ettiği ve alacak kaydettiği firmaların ödemelerini POS cihazı aracılığıyla iki farklı seçenek ile alabilecektir. Bu seçenekler ise esnek vade seçeneği ile eşit taksit seçeneği olarak belirlendi.

Örnek olarak tedarikçi, 100 bin liralık bir mal sattığında, pos cihazına 18 aya kadar aylık ya da 3 aylık eşit taksitlerle ödeme alabilecek. Aynı şekilde tedarikçi, 100 bin liralık mal satışını, tıpkı bir çek gibi maksimum 540 gün olmak üzere vadeli bir şekilde yapabilecek. 540 gün sonra yapacağı tahsilatta herhangi bir problem yaşamayacak. Çünkü tahsilatın muhatabı artık banka olacak ve tahsilatı da bankadan yapacak.

Kart limiti tahsisatı bankacılık koşullarına firmanın risk durumuna göre banka tarafından belirlenecek. Herhangi bir üst limit bulunmayan sistemde herhangi bir sektör kısıtlaması yok. Oda ve borsa ile sektör meclisi üyesi firmalar bu imkândan faydalanabilecek.Bu sistem sadece tedarik zincirinde birbirine entegre olmuş ticari işletmeler arasında uygulanacak ve her satış bu kapsamda değerlendirilemeyecek. Örnek vermek gerekirse, bir otel işletmesine gıda tedariki sağlayan bir ticari işletme otel işletmesinin sahip olduğu Bankkart üzerinde vadeli satış yapabilecek.

-Şehrimize hayırlar getirsin

Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, protokolün imzası sonrasında yaptığı değerlendirmede; “Pandemi döneminde alım-satım işlemlerinde ciddi sıkıntılar yaşandığı üyelerimizden bizlere gelen geri bildirimlerle ortadaydı. Bunun çözümü için gerekli çalışmaların yapılması noktasında taleplerimiz olmuştu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Ziraat Bankası arasında karara bağlanan çalışma kapsamında bizde Ziraat Bankası Tokat Gaziosmanpaşa Şubesi ile imzalarımızı attık. Sayın müdürümüze teşrifleri için teşekkür ediyor, atılan imzanın hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

x

Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında, T.C. Tokat Valiliği'nin almış olduğu karar gereğince Kamu niteliğinde olan, Borsamızın çalışma saatleri 02 Aralık 2020 tarihinden itibaren 10:00 - 16:00 arası olarak düzenlenmiştir. Bilgilerinize duyurulur.