Turkish Arabic English

Hava Durumu

ANKARA

Başkan BORA'dan Kutlu Doğum Haftası Mesajı (2)

Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lüfi BORA, Kutlu Doğum Haftası'nın tüm İslam Alemine ve insanlığa hayırlar getirmesini diledi. Başkan BORA, "Dünyaya teşriflerinin 1444. yılı vesilesiyle doğumunu kutladığımız Peygamber Efendimizi (SAV) muhabbet ve tazimle yad ediyorum" dedi.

Tokat Ticaret Borsası Başkanı Lüfi BORA, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle kutlama mesajı yayımladı. Başkan BORA mesajında şu ifadelere yer verdi:

"İnsanın dünya ve ahiret saadetini temini için gönderilen tüm peygamberler, farklı tarihlerde ve farklı coğrafyalarda olsalar da, esasta aynı ilahi mesajı ve aynı evrensel hakikati tebliğ etmişler ve hayatları boyunca buna örnek olmuşlardır. Allah'ın elçilerinin sonuncusu ve güzel ahlakı tamamlamak üzere alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) ilk mesajından itibaren hayatı boyunca tüm zamanlara ışık tutmuş ve örnek olmuştur. 'Siz birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olamazsınız, iman etmedikçe cennete giremezsiniz, komşusu aç iken tok yatan bizden değildir, tüm insanlar bir tarağın dişleri gibi birbirine eşittir' diyen; sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı, dayanışmayı, hoşgörüyü, çok çalışmayı ve adaletli olmayı tavsiye eden; haksızlığı, ayrımcılığı yasaklayan sevgili peygamberimizin tembih, tavsiye ve uyarıları hep akılda tutulması gerekir. İslam'ın öngördüğü ve efendimizin hayat verdiği güzel ahlakın farkındalığına ve yeniden inşa edeceği medeniyete, bütün Müslümanların ve insanlığın bugün dünden daha çok ihtiyacı var. Bu nedenle Müslümanım diyen herkes ve tüm İslam dünyası, peygamberimizin getirdiği kutlu mesaj ve örnek hayatı ile ne kadar uyum içinde olduğunu ziyadesiyle sorgulamalı, mezhebini ve tarikatını din edinenlerin yaşattığı acıları görmeli; İslam Aleminin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik seviyeden ders çıkarmalıdır. Dünyaya teşriflerinin 1444. yılı vesilesiyle doğumunu kutladığımız Peygamber Efendimizi (SAV) muhabbet ve tazimle yad ediyorum. Kutlu Doğum Haftası'nın İslam Alemine ve tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum."

Ceyhan Ticaret Borsası Borsamızı Ziyaret Etti

Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih GİDER Borsamızı Ziyaret Etti.

Ceyhan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatih GİDER Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BORA'yı makamında ziyaret etti.Karşılklı fikir alışverişinde geçen görüşmede Başkan BORA makamında ağırladığı Fatih GİDER'e nazik ziyaretleri için teşekkür etti.

8. TİCARET VE SANAYİ ŞURASI'NDA TOKAT DAMGASI

8. TİCARET VE SANAYİ ŞURASI'NDA TOKAT DAMGASI

8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde Başbakan Ahmet Davutoğlu ve ilgili Bakanların katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. 81 ilin oda-borsa başkanları illerindeki en önemli sorunları ve çözüm önerilerini birinci ağızdan hükümete aktarma fırsatı buldu.​ Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora ve Meclis Başkanımız Nureddin Söyler'in de katıldığı Şurada Tokat'ın sorunları da anlatıldı. Kent adına hatip olarak kürsüye gelen Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat yaptığı konuşmayla, hükümet yetkilileri ve dinleyicilerin dikkatini Tokat'a ve sorunlarına çekmeyi başardı.

Şura’ya Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise konuşmasında, "Eğer biz, 'Türkiye ilk 10 büyük küresel ekonomi arasına girecek' diyorsak, bunu söylem, bunu bir şiar, bunu slogan gibi söylemek değil, onun altyapısını kuracak şekilde her bir şehrimizin dönüşümünü sağlamak durumundayız" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını tamamlaması sonrasında iller sorunlarını kürsüye gelerek tek tek anlatmaya başladı. Bu anlatımlar arasında en dikkat çekici girişi yapan ise Tokat'ın sorunları anlatmak üzere kürsüye gelen Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Arat oldu. Başkan Arat'ın; "Sayın Başkanım, Sayın Bakanlarım... Size Tokat'ımızdan Merkez ilçe dahil 12 ilçemizden 12-0 selam getirdim. Biz Tokatlılar sizleri ve çalışma arkadaşlarınızı seviyoruz. Ama bu sevginin tek taraflı olduğunu düşünmeye başladık!" sözleriyle başladığı konuşması, Başbakan Davutoğlu başta olmak üzere tüm bakanların ve dinleyiciler tarafından pür dikkat dinlendi.

İşte Başkan Arat'ın, Güçbirliği Platformunu oluşturan İl ve İlçe Oda ve Borsa Başkanlarıyla bir araya gelerek belirlediği ve Başbakan'a ilettiği sorunlar ve çözüm önerileri;

1.     Turhal Şeker Fabrikası’nın Özelleştirilmesi

Muammer Tuksavul Turhal Şeker Fabrikası Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın son kararına göre; Portföy C: Kastamonu, Kırşehir, Yozgat, Çorum ve Çarşamba fabrikaları ile birlikte değerlendirilmektedir. Planlama, bu fabrikaların blok olarak özelleştirilmesi yönündedir. En büyük dileğimiz insanlarımızın yaşadığı şehirde iş, aş, ekmek bulabilmesidir. Benzer bir şekilde özelleştirilen Tokat Sigara Fabrikası’nın bu satıştan sonra tamamen kapatılması hatta mevcut binalarının dahi yıkılmış olması Turhal Şeker Fabrikası’nın satışı noktasında da bizi endişeye düşürmektedir. Tokat Sigara Fabrikası satışı ile tetiklenmiş olduğunu düşündüğümüz işsizlik konusunun Turhal Şeker Fabrikası satışında da benzer bir etki oluşturacağına inanıyoruz.

Bu nedenle Tokatlı bir araya gelerek, söz konusu fabrikanın oluşturulan Ortak Akıl Organizasyonu’na yani Tokatlıya devrini talep etmektedir. Bunun için de gerekli olan Portföy C içerisinde bulunan Turhal Şeker Fabrikası’nın portföyden çıkartılarak Kardemir örneğinde olduğu gibi imtiyazlı veya pilot çalışma şeklinde, ücreti karşılığında Turhal Şeker Fabrikası + Makine Fabrikası olarak özelleştirilmesidir.

2.     Ulaşım Problemlerimizin Çözümü

Yolcu sayısında bir problem olmamasına rağmen Tokat Havaalanı mevcut yeri ve pist açısı nedeniyle sıkıntılı durumdadır.  Büyük uçakların mevcut piste inmesi mümkün değil. Küçük uçakları elinde bulunduran havayolu firmalarının insafına kalmış durumdayız.

Pistin açısının düzeltilmesi bir çözüm olarak görülse de, Tokat'ın acil olarak yeni bir havaalanına ihtiyacı bulunmaktadır. İlgili kurumlar tarafından gerekli inceleme yapılmış olmasına rağmen hangi yönde ilerleneceğine dair bir karar verilmemiş olup, durumun bir an evvel netleştirilmesini talep ediyoruz.

Ünye-Akkuş-Niksar Karadeniz Bağlantı Yolu ile ilgili proje ihalesi yapılmış olmasına rağmen henüz bir çalışma başlamamış olması ve Zile-Alaca-Sungurlu-Ankara Yolunun da genişletilmesi ve ulusal standartlara getirilmesinde sıkıntılar yaşamaktayız.

Ünye-Akkuş-Niksar Karadeniz Bağlantı Yolu ve Zile-Alaca-Sungurlu-Ankara Yolu ilimizi önemli bir kavşak noktası haline getireceğinden ilimizin gelişime çok önemli bir katkı sağlayacaktır. Tokat’ın; Karadeniz’e, İç Anadolu'ya ve Güney'e açılmasını sağlayacak yol, ulaşım maliyetleri ve zaman açısından da büyük avantajlar içermektedir. Ayrıca kısa bir bölümü yıllar sonra tamamlanmış olan Zile-Alaca-Sungurlu Yoluna ciddi anlamda hız verilmeli, her iki yol da yakın zamanda tamamlanmalıdır.

3.     Bölgenin Tarımsal Sulama Sorunu

Yapımı tamamlanan ve 7 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip Süreyya Bey Barajı’nın sulama havzası halen suya kavuşturulabilmiş değildir. Süreyya Bey Barajı’ndan Maşat, Reşadiye ve Zile Ovalarında toplamda 20 bin 800 hektarlık bir alan suyla buluşmuş olacak, Boztepe ve Belpınar göletleri de desteklenmiş olacaktır.

Maşat ve Reşadiye Ovalarının Sulama Projeleri tamamlanmış olup ihaleye çıkılması beklenmektedir. Zile Ovası’nın ise Proje İhalesi yapılmış olup şuan çizim aşamasında bulunmaktadır. Her iki proje işinin de hızlandırılmasını ivedi olarak talep ediyoruz."

8-tic-33
8-tic-11
8-tic
1024623810068507693448474873727155134313384n

Türk Polis Teşkilatı'nın 170. kuruluş yıl dönümü

Türk Polis Teşkilatı'nın 170. kuruluş yıl dönümü

Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BORA Türk Polis Teşkilatının 170. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle yayınladığı mesajında şunları söyledi.
"Milletimizin ve ülkemizin birlik ve beraberlik içerisinde, aynı zamanda güvenli bir huzur ortamında varlığını sürdürebilmesi, hiç şüphesiz kıymetli polis teşkilatımızın varlığının bir eseridir. Her türlü tehdide karşı vatanına hizmet konusunda görevini gözünü kırpmadan ifa eden polisimiz milletimizin göz bebeği olmaya devam edecektir. Polis Haftası'nda, Türk Polis Teşkilatının kuruluşunun 170. yıl dönümünü kutluyor, şehitlik mertebesine ulaşan polislerimizi rahmetle anıyorum. Büyük fedakarlık, sabır ve cesaretle ilimizde de hizmetlerini sürdüren Türk Polis Teşkilatının bütün mensuplarına başarılar diliyor, sevgi ve selamlarımı iletiyorum." dedi.

GÖÇER ODA-BORSA BAŞKANLARIYLA BULUŞTU

GÖÇER ODA-BORSA BAŞKANLARIYLA BULUŞTU

Ak Parti Tokat Milletvekili Adayı Prof Dr Celil Göçer, 8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası için Ankara'ya gelen Tokatlı Oda ve Borsa Başkanlarını yemekte ağırladı.

8. Türkiye Ticaret ve Sanayi Şurası'na katılan Tokat Ticaret ve Sanayi Odası, Tokat Ticaret Borsası, Niksar Ticaret ve Sanayi Odası, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası, Zile Ticaret Borsası ve Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yöneticileri, Ak Parti Tokat Milletvekili Adayı Prof Dr Celil Göçer'in davetiyle düzenlenen bir yemekte bir araya geldi. Gerçekleşen buluşmada Tokat TSO Başkanı Ahmet Arat, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne bağlı olarak çalışmalarını yürüten Tokatlı Oda ve Borsa yöneticilerinden oluşan Güçbirliği Platformuyla ilgili Göçer'e bilgi verdi. Sonrasında katılımcılar, Tokat'ın öne çıkan ihtiyaçlarıyla ilgili düşüncelerini Tokat Milletvekili Adayı Prof Dr Celil Göçer ile tek tek paylaştılar. Verimli geçen buluşma sonrasında katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdi.