Turkish English

Hava Durumu

ANKARA

Hububat Ürünlerinde Gümrük Vergisi İndirimi

Resmi Gazete’de bugün yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile 31 Aralık 2020’ye kadar buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergileri sıfırlandı.

Buna göre, daha önce ülke ve ülke gruplarına bağlı olarak, kapsam  dahilindeki makarnalık durum buğday, adi buğday, kızıl buğday, mahlut,  beyaz arpa, matlık arpa ve mısır ithalatında uygulanan gümrük vergisi 31 Aralık'a kadar sıfırlandı. Karar, bugün itibarıyla yürürlüğe girdi. Resmi Gazetede yayınlanan karar için tıklayınız.

HES Kodu Nasıl Alınır ?

HES Kodu Nedir?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulaması üzerinden, HES kodu oluşturulabileceği gibi, e-Devlet sisteminden ya da SMS kısa mesaj yoluyla da HES kodu alınabilir.

“Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması ile

“Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden, “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. Ardından, “HES Kodu Oluştur” butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.

SMS yöntemi ile

SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve “Paylaşım Süresi” gün sayısı olarak yazılır ve 2023’e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

e-Devlet sistemi ile

e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilir. Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alınırken seyahat günlerini dikkatlice seçilmeli. Eğer kodun geçerlilik süresi dolmuşsa bilet rezervasyonu onaylanmamaktadır. Ayrıca HES kodunun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerdeki hatalar nedeniyle seyahate izin verilmeyebilir.

T.C. vatandaşı olmayanlar için HES kodu alma

Sağlık Bakanlığı talimatları uyarınca, yurt içi ve seyahat başlangıcı Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda, yabancı uyruklu yolcularımız için Hes Kodu zorunlu hale getirilmiştir. 06 Haziran 2020 tarihinden itibaren Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk (Örneğin; TUR – Pasaportta belirtildiği gibi), Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS atıp HES kodu alınabilecektir.

HES kodunun süresi var mı?

HES kodunuz belirli bir süreliğine geçerlidir. HES kodunuzun geçerlilik süresinin seyahat tarihinizi kapsadığından emin olun. Kod temini sırasında belirlenmekte olan bu sürenin dönüş uçuşunun tarihinden itibaren en az 7 gün boyunca daha geçerli olması gerekmektedir. Örneğin; seyahatiniz bugünden 10 gün sonra ise, seyahatten sonra 7 gün daha kodunuzun geçerli olması gerektiğinden, paylaşım süresi için belirtilen gün sayısına en az 17 yazmalısınız.

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde HES kodunun geçerlilik süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır.

Eğer kodun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyon onaylanmıyor, HES Kodu uygulaması üzerinden, yeniden kod temin edilebilir.

65 yaş ve üzeri HES kodu alma

Seyahat İzin Belgesinin yanı sıra HES kodu da alınması gerekmekte. 29 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelge doğrultusunda, Seyahat İzin Belgesine sahipseniz ya da Genelge kapsamında belirtilen şartlara uygunsanız şehirlerarası seyahat edebilir ve uçuşlara katılabilirsiniz.

18 yaş altına HES kodu alma

1 Haziran 2020 tarihiyle beraber 18 yaşından küçük tüm yolcular, yanlarında yalnızca ebeveynleri olması koşuluyla uçuş yapabileceklerdir. Henüz 2. yaş gününe ulaşmamış olan bebek yolcular için HES kodu gerekmemektedir. Uçuş öncesi 2-18 yaş aralığındaki tüm yolcuların da yetişkin yolcular gibi geçerli bir HES koduna sahip olması gerekmektedir.

2020 YILI HUBUBAT ve BAKLİYAT ALIM FİYATLARI AÇIKLANDI

TMO hububat ve bakliyat alım fiyat ve politikaları belirlenmiş olup Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 04.05.2020 tarihinde açıklanmıştır.

1.                TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 260 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda (yaklaşık 125 nokta) alım faaliyeti gösterecektir.

2.        TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir.

3.         TMO ile protokol imzalayan lisanslı depoculuk şirketleri www.tmo.gov.tr internet adresinde yayınlanmakta olup lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler bu depolar üzerinden ürününü elektronik ürün senedi (ELÜS) ile TMO'ya satabileceklerdir.

4.                TMO iş yerlerinde pazar günleri hariç haftanın 6 günü, lisanslı depolar üzerinden ise pazar günü de dahil her gün alım yapılacaktır.

5.          Üreticilerden bu yıl da boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üreticinin ton başına ilave 10,60 TL kazancı olacaktır.

6.         Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır.

         Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO'ya satanlara ödemeler ise en geç üç gün içerisinde yapılacaktır.

7.             Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; %2 stopaj, %2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği (750 TL'ye kadar), araç başına 25 TL analiz desteği, depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin %75'ine kadar sıfır (%0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı (5 milyon TL'ye kadar) ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur.

Ayrıca 2020 yılı hasat dönemi hububat alımlarında;


1.   Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarı üzerindeki %50 fazlasına kadar ürünün tamamı satın alınacaktır.

2.      Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar/sanayici) ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 2 Kasım 2020 tarihinden itibaren TMO'ya satabileceklerdir.

3.   TMO, altyapısı uygun olan ticaret borsalarında hububat alımı yapacaktır. Ticaret borsası üzerinden alım yapan iş yerlerinde üreticiler, randevu almak suretiyle hem borsalar üzerinden hem de doğrudan iş yerlerine gelerek ürünlerini TMO'ya satabileceklerdir. Borsa üzerinden lisanslı depoya ürün teslim etmek isteyen üreticilerimizin randevu almasına gerek duymadan ürününü istedikleri zaman ELÜS yoluyla TMO'ya satabilecektir.

   

       2019 yılında 1.350 TL/Ton olan Kırmızı/Beyaz Sert Ekmeklik Buğday fiyatı 2020 yılında %22,2 artırılarak ton başına 1.650 TL olarak belirlenmiştir.

   Buğdayın kalitesine göre açıklanan fiyatlar üzerine ayrıca %3 ilave fiyat uygulanacaktır. Bu şekilde kaliteli ürünün fiyatı ton başına 1.700 TL'ye ulaşacaktır.

CHP HEYETİ BORSAMIZI ZİYARET ETTİ

CHP HEYETİ BORSAMIZI ZİYARET ETTİ

TBMM İdare Amiri ve CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz beraberinde CHP Tokat İl Başkanı Çağdaş Kurtgöz ve İlçe Başkanı Ender Ergün ile birlikte Borsamıza bir ziyaret düzenledi. Gerçekleşen ziyaret Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora’nın makamında gerçekleşti. Görüşmede Koronavirüsle alakalı olarak alınan tedbirlerle Koronavirüsün dünya ve ülkeye olan etkileri masaya yatırıldı. Özellikle hem dünya hem de ülke genelindeki işsizliğe yönelikte düşüncelerin karşılıklı olarak paylaşıldığı görüşmede Koronavirüs ile ilgili olarak alınan önlemler ve bu önlemlerin sonrasında 1 Haziran itibari ile kısmen kaldırılacak olması ile ilgili değerlendirme yapıldı. Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora gerçekleşen ziyaret sonrasında yaptığı değerlendirmede Sayın Vekillimiz sağ olsun parti yöneticileri ile bizleri sık sık ziyaret ediyorlar .Özellikle virüs döneminde Tarım en az etkilenen sektör oldu diyebiliriz zira Koronavirüs tedbirleri kapsamında sokağa çıkma  kısıtlamalarından dahi muaf tutulan tarımsal  üretim yapan çiftçilerimiz bayramda bile çalışmaya devam ettiler. Bu özellikle tarımsal üretim yapan çiftçilerim, tüccarlarımız için çok iyi oldu. Üretimin durmaması ve havanın güzel gitmesiyle birlikte bu yıl don olayının gerçekleşmemesi ile birlikte ciddi anlamda güzel bir ürün hasadı gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Ziyaretlerinden ve önemli düşüncelerini fikirlerini bizlerle paylaştıkları için kendilerine teşekkür ediyoruz.

KOBİ'lere Büyük Nefes "TOBB Nefes Kredisi

Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çelik ve Denizbank Tokat Şube Müdürü Paşa Yalçın bir araya gelerek Nefes Kredisi hakkında görüşme gerçekleştirdiler.
Gerçekleşen görüşmede , Oda/Borsa Üye İşletmelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere geçtiğimiz dönemlerde TOBB tarafından başarıyla gerçekleştirilen Nefes Kredisi Projesi tekrar başlatıldığı,
Krediye ilişkin protokol 27 Nisan 2020 tarihinde TOBB, DenizBank ve KGF tarafından imzalandığı belirtildi.
Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin sınırlandırılmasına katkı sunmak amacıyla Cumhurbaşkanlığımızca açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanlığı Koordinasyonunda yürütülen ekonomik istikrar kalkanı paketi kapsamında oda/borsalarımız üyelerine düşük faizle kredi sağlamak için hayata geçirilen TOBB Nefes Kredisi Projesinde katılımcı banka olarak DenizBank yer almıştır.
Bu çerçevede, Oda ve Borsa üyelerimiz DenizBank Tokat Şubesinden 27.04.2020 tarihi itibariyle itibarıyla başvuruda bulunarak kredi kullanmaya başlanıldığı belirtildi.
DenizBank bu hassas süreçte elini tekrar taşın altına koyarak, TOBB ve KGF desteğinde yıllık %7,5 faiz oranı ile kredi kullandırarak, Üyelerimize nefes aldıracaktır. Oda/Borsa Üyelerimizin kullanacağı kredi 2020 yılı sonuna kadar anapara ve faiz ödemesiz olup 2021 yılı 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam en fazla 20 ay vadeli olacağı belirtildi.
Üyelerin krediye başvurabilmek için öncellikle Oda ve borsamızdan açıklama olarak "Nefes Kredisi Başvurusu İçindir" ibareli faaliyet belgesi alınması gerekmektedir.
DenizBank KGF'ye ödenecek %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf veya komisyon talep edilmeyeceği belirtilmiştir.
Yapılan görüşme sonunda , bu zorlu süreçte üyelerimizi yalnız bırakmayarak bu protokolü gerçekleştiren başta TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU olmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne, Kredi Garanti Fonu'na ve DenizBank'a şükranlarımızı sunuyoruz denildi.

x

BORSAMIZDA 01/10/2020 TARİHİNDEN İTİBAREN HES KODU SORGULAMA UYGULAMASI BAŞLATIMIŞTIR.BORSAMIZA GELECEK ÜYE VE ZİYARETÇİLERİN HES KODU ALMALARINI RİCA EDERİZ. HES KODU NEDİR NASIL ALINIR ?

http://www.tokattb.org.tr/index.php/manset-haberler/2361-hes-kodu-nas%C4%B1l-al%C4%B1n%C4%B1r.html