Turkish Arabic English

Hava Durumu

ANKARA

TÜRİB ARACILIK SİSTEMİ İSTİŞARE TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Borsa başkanları ile TOBB İkiz Kulelerde bir araya geldi. Türkiye Ürün İhtisas Borsası (TÜRİB) Olağan Genel Kurulu sonrasında düzenlenen, Aracılık Sistemi İstişare Toplantısı’na katılan Hisarcıklıoğlu, aralarında Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora ve Zile Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Teke'nin de bulunduğu; TOBB’a bağlı ticaret borsalarının başkanları ile ürün ihtisas borsasına ilişkin bilgilendirme ve değerlendirmede bulundu.

trib-top-2

Kadın Girişimcilerimizden 5 Aralık İçin Farkındalık Etkinliği

Kadın Girişimcilerimizden 5 Aralık İçin Farkındalık Etkinliği

Tokat’ta  5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle  Tokat Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen konferansın gündeminde de kadına şiddet ve önleyici tedbirlerin yanı sıra Türk Medeni Kanunda kadın haklarına yönelik yenilikler gündemdeydi.

Tokat Ticaret Borsası İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı ev sahipliğinde Dedeman Otel’de bugün gerçekleşen toplantıda Tokat Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’ndan Avukat Esra Sezginer,  Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gül Sümeyya Ağar ve Tokat Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Psikolog Gülbin Irmak tarafından sunumlar yapıldı. Toplantıya Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı da katıldı.

İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı, açılış konuşmasında “Türkiye’de seçme ve seçilme hakkının verildiği ve dünyada kutlanmasını sağlayan özel bir gün olarak kabul edilmiştir.  5 Aralık Kadın Hakları Günü, dünyada kadınların daha insanca yaşayacağı bir dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. Bu anlamlı gün kadın sorunlarının gündeme getirilmesi ve bu konuda bir farkındalık oluşması ve çözüm bulunması için önemlidir” dedi.

VALİ BALCI:

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise Türkiye’nin büyümesinde, gelişmesinde kadınların rolünün tartışılmaz olduğunu vurgulayarak “Aileyi ayakta tutan kadınlarımızdır. Evi de çekip çeviren kadınlardır. Kadınların her alanda eğitimine gelişmesine daha çok katkı sağlamamız lazım. Hem inancımızda hem toplum yapımızda kadınların yeri önemli. Kadınları önemsiyorum ve destekliyorum. Desteklemekten onur duyarım. Kapımız kadınlara her zaman açık” dedi. Vali Balcı Tokat’ın ürünlerinin pazarlanması anlamında kadınları kooperatifleştirme çalışmasından da bahsetti. Son yıllarda kadınların hayatlarını kolaylaştırma anlamında devlet aracılığıyla güzel şeyler olduğuna dikkat çeken Balcı, bunun daha da artması gerektiğini söyledi.

Sunumlarda ise 2019 yılı Şubat ayında erkekler tarafından 31 kadının öldürüldüğü rakamı paylaşıldı. Tokat Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden Psikolog Gülbin Irmak, psikolojik ve cinsel şiddet türlerini anlattı. Kadına yönelik ekonomik şiddetten bahseden Irmak, kadına para vermemek, kadının mallarını elinden almaya çalışmak, çalışmasına izin vermemek ve çalışan kadınlarda; düşük ücret gibi durumların ekonomik şiddet grubuna girdiğine dikkat çekti.

Ayrıca şiddette maruz kalındığında ya da risk altındayken başvurulması gereken kurumlar olarak Sosyal Hizmetler Müdürlükleri, Alo 183 Aile, Kadın, Çocuk ve Engelli Sosyal Hizmet Danışma Hattı, Sağlık kuruluşları, polis merkezi, jandarma karakolları ve Cumhuriyet Savcılığı sıralandı. Türk Medeni Kanunu ile kadınların yasal yeni kazanımları hakkında da bilgiler verildi. Bu yeniliklere göre; Evin reisi yok. Mallardan hak talep etme imkanı getirildi. Eşlerin birlikte yaşadıkları konut, ‘aile konutu’ olarak nitelendirildi.  Kadının evlilik ile birlikte kendi soy adını kullanım imkanı getirildi. Evlatlıkla kesin evlenme yasağı getirildi.

KADES Mobil uygulaması hakkında da kadınlar bilgilendirildi. Konu hakkında bilgi veren Tokat Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Gül Sümeyya Ağar, KADES ile ilgili bir kamu spotunu izlettirdikten sonra mobil uygulamayı anlattı. 2018 yılında uygulamaya başlanan KADES sayesinde 8 bin kadının polis müdahalesi ile kurtarıldığını aktaran Avukat Ağar uygulamanın hayat kurtarıcı önemine dikkat çekti.

kadnlar-gn-1
kadnlar-gn-2
kadnlar-gn-4
kadnlar-gn-5
kadnlar-gn-6
kadnlar-gn-7

GARNİZON ZİYARETİ

netim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora, beraberinde Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Bülent Aybak, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Çenesiz, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Bice ve Zile Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Teke ile birlikte Tokat Garnizon Komutanı 48’inci Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Ayhan Ocak’ı ziyaret etti.

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora, beraberinde Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Bülent Aybak, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Çenesiz, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Bice ve Zile Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Teke ile birlikte Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu’nu ziyaret etti.

VALİ BALCI’YA ZİYARET

Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora, beraberinde Niksar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Bülent Aybak, Turhal Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ömer Çenesiz, Zile Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necati Bice ve Zile Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Teke ile birlikte Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’yı ziyaret etti.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı olarak faaliyet gösteren Oda ve Borsa Başkanları gerçekleşen ziyarette üyelerinin iştigal ettiği konularla ilgili bilgi vererek, Vali Balcı himayelerinde yürütülen Tarım Tokat ve Ticaret Tokat Projelerinin kente getireceği faydalar konuşuldu. Ayrıca Oda ve Borsaların talepleri de Vali Ozan Balcı’ya iletildi. Bu taleplerin başında ise Turhal Ticaret ve Sanayi Odası ile Niksar Ticaret ve Sanayi Odasının yönetiminde bulundukları Organize Sanayi Bölgelerinde yaşanan sorunlar yer aldı. Tokat Valisi Dr Ozan Balcı'nın taleplerin hemen akabinde çözüm odaklı talimatlarda bulunduğunu söyleyen Başkan Bora: "Hem Niksar, hem de Turhal Kaymakamlarımızla yanımızda telefonla görüşerek sorunlarla ilgili bilgi alan ve hemen sonrasında bu problemlerin giderilmesine yönelik talimat veren Tokat Valimiz Dr Ozan Balcı'ya teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.