Turkish Arabic English

Hava Durumu

ANKARA

Haymana Ticaret Borsası Başkanı Vefat Etti.

 

Bir süredir tedavi  gördüğü hastanede vefat eden  Haymana Ticaret Borsası Başkanı Servet Özer’e Allah’tan rahmet, kederli ailesine, camiamıza  ve iş dünyasına başsağlığı dilerim.
Lütfi Bora
Yön.Kur.Bşk.

BORSA'DAN 676 AİLEYE GIDA YARDIMI

Tokat Ticaret Borsası bu Ramazanda 676 ihtiyaç sahibine gıda paketi yardımı yaptı.

                Her yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin önderliğinde ve desteklerinde gerçekleştirilen Ramazan Yardımları kapsamında, Tokat Ticaret Borsası 676 ihtiyaç sahibine erzak ulaştırıldı. Ticaret Borsası Yönetimi tarafından, toplamda 6 kalemden oluşan yardım paketlerinin içerisine; pirinç, sıvı yağ, makarna, zeytin, çay ve şeker  olmasının öngörülmesi sonrasında yardım paketleri hazırlatıldı. Daha sonra Meclis Üyelerimiz ve Personelimiz tarafından yardıma ihtiyacı olan aileler belirlenerek paketlerin tamamı bu ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

                Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi BORA; "Her şeyden önce tüm yurt genelinde bu işe vesile olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU'na teşekkür ediyorum. Ülke genelinde gerçekleştirilen en büyük ramazan yardımı hareketinde, Tokat Ticaret Borsasının da yer bulmasını sağladık. Böylece şehrimizdeki ihtiyaç sahiplerine Borsa olarak da bir faydamız dokunmuş oldu. Bizler yüzyıllardır İslam dininin vermiş olduğu güzel ahlakı işlerine güçlerine yansıtan bir ahi inancının günümüzdeki temsilcileriyiz. Dün nasıl bizde olanı paylaşıyorsak, bugün de bunu devam ettirmeye, gelecek nesillere bu kültürü bırakmaya çalışıyoruz. Paylaşımların en cömert olduğu, mübarek Ramazan ayında gücümüz imkanında 676 aileye yardım paketi dağıtımı yapıldı. Meclisimiz ve Personelimiz tarafından titiz bir tutum ile belirlediğimiz ailelere bu yardımları ulaştırmaya çalıştık. Özverili çalışmalarından ötürü yönetimdeki arkadaşlarıma ve ilgili personele teşekkür ediyor, iyi ramazanlar diliyorum. Allah bizlerin birliğini beraberliğini daim kılsın. Allah mutluluğumuzu bozmasın." dedi.

gida2019-1
gida2019-2
gida2019-4
gida2019-3

KADININ GÜCÜ, TOKAT'IN GÜCÜ

KADININ GÜCÜ, TOKAT'IN GÜCÜ

Borsamız tarafından düzenlenen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri ,Tokat Valisi Ozan Balcı ile bir araya geldi.

Dedeman Otel'de gerçekleştirilen buluşma İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Türkiye Odalar Borsalar Birliği Tokat İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Şükriye Balcı ile İl Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi Elif Burcu Açıkgöz'ün söz aldığı ve yaptıkları konuşmada,  kadın girişimcilerin iş hayatındaki sorunlarına çözüm ve rekabet edebilecekleri ortam için destek istedi. Düzenlenen toplantıya Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı katılırken, Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora da girişimci hanımları yalnız bırakmadı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Balcı, Vali Balcı'ya hitaben başladığı konuşmasında;

"Her şeyden önce bir anne olarak hem Kitap Tokat hem de Spor Tokat projenizi hayranlıkla takip ediyorum. Ayrıca geçtiğimiz günlerde Tarım Tokat projenizde neleri hedeflediğinizi de anlattığınız bir haberinizi okudum. İnşallah tüm projeler sık sık zikrettiğiniz gibi Tokat’ı bölgenin parlayan yıldızı yapar.

Şu da benim için bir gerçek ki; parlayan ve yıldız kelimelerini peş peşe kullanınca benim aklıma hemen kadınlar geliyor. Kadınları da, özellikle iş kadınlarını yani bizleri de unutmamak gerekir diye düşünüyoruz. Devletimizin son yıllarda kadınlar için yaptığı destek ve teşviklerdeki pozitif ayrımı görmezden gelmemiz mümkün değil. Hepsi için teşekkür ediyoruz. Ama Tokat yerelimizde iş kadınlarına yönelik müstakil ve süreklilik arz eden bir destek bugüne kadar alabilmiş değiliz. Belki de ileride uygulamaya konacak bir Kadın Tokat Projesi için sizlere önerilerimizi de sunmak istiyoruz.

Evlerinde kendi çabalarıyla ürettikleri el emeği, göz nuru ürünlerin hem üretimini, hem de bu ürünlerin satışını bir çatı altında toplamak amaçlı bir kooperatif kurmak istiyoruz. Hem ev yemekleri, el sanatları ve yöresel ürünleri teşhir etmek ve gelen misafirleri ağırlamak için, en önemlisi Tokat’ın üreten kadınlarını, girişimci kadınlarını bir araya getirmek için sizden yer talep ediyoruz. Yakın zamanda özel idare bünyesine geçen Seyirtepeyi ya da uygun göreceğiniz böylesine geniş bir yeri sizden talep ediyoruz.

Bugünkü program için Tüm Oda ve Borsalardaki kayıtlı kadın girişimcilerin listesini onları davet etmek için aldık inceledik. Hatta çoğunu da aradık. Yaptığımız bu aramaların inanın yarısından fazlası çok önemli bir gerçeği gözler önüne seriyor. İşyerleri kadınlarımızın adına ama işletmeleri ya oğlu ya da eşi işletiyor. Bizim buna bir itirazımız yok. Sermaye kendinden işletmesi oğlu ya da eşinden de olabilir belki ama tam anlamıyla yaptığı işin içinde olan kadın girişimcileri ön plana çıkarmak için Tokat özelinde sizin himayelerinizde belirli buluşmalar, toplantılar, istişare kurulları oluşturulabilir. Yani ekonomide, istihdamda, ticarette olduğumuz kadar, seçilmişler olarak karar alma organlarında da temsilcilerimiz olsun istiyoruz.

Sözü çok fazla uzatmak istemiyorum. Çünkü birazdan arkadaşımız Elif Burcu Açıkgöz de kısa sunumlar yapacak sizler için. Son olarak bu bir başlangıç olsun bizler için. Sonraki süreçte elimizden geldiği kadar verdiğiniz görevleri yerine getirmekten onur duyacağımız gibi, fikirlerimizi almanız hususunda da özel bir gayret sarf edeceğinize olan inancımızın tam olduğunu bilmenizi istiyorum. Bizleri kırmayarak şuan burada olan tüm konuklarımıza, saygıdeğer hanımefendilere ve kadın girişimciler icra kurulundaki tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum" şeklinde konuştu.

Oluşan samimi hava sonrasında kadın girişimcileri tek tek tanıyarak,  proje, fikir ve taleplerini dinleyen Vali Dr. Ozan Balcı,  kadın girişimcileri dinlemekten çok büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Kadının Aklından, Zekâsından, Yetenek ve Yetilerinden Yararlanmamız Lazım

İş kadınlarının gücünün Tokat’ın gücü demek olduğuna dikkat çeken Vali Dr. Ozan Balcı, “Kadının aklından, yeteneklerinde, yetilerinden, yürekliliğinden, yaratıcılığından yararlanmayan kurumlar vücudunun yarısı felç olmuş insana benzer. Dolayısıyla bizim kadının aklından zekâsından, yetenek ve yetilerinden yaralanmamız lazım.” dedi.

İdarecilere düşen görevin, kadınların gücünden, enerjisinden yararlanabilmek için önlerindeki engelleri kaldırmak ve işlerini kolaylaştırmak olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bunu çok önemsiyorum. Hatta Türkiye’nin önünün kadınlardan dolayı açık olduğunu düşünüyorum. Kadınlara çalışıyor musun çalışmıyor musun sorusunu mantıklı bulmuyorum. Kadınlara nerede çalışıyorsun diye sormak lazım. Türkiye’nin önü şundan dolayı açık; Avrupa’da kadınların istihdama katılım oranı yüzde 60 civarında, bizde ise yüzde 30 civarında ama 7-8 yıl önce 23 civarındaydı. Bu ne demek; şu anda okullarımızın yarısı kızlardan oluşuyor. Üniversite öğrencilerinin yarısı da kızlardan oluşuyor. Önümüzdeki dönemde giderek artan bir şekilde kadınlar ekonomik, sosyal, kültürel yaşama daha aktif bir şekilde katılacaklar. Toplumda daha etkili olacaklar demektir. O zaman burada sistemi kurup organize olan, çağın gidişatını, Türkiye’nin gidişatını daha iyi okuyup, daha iyi örgütlenen, gücünü enerjisini üretkenliğe verebilen, kendi eğitimini alabilen, o yetenek ve yetilerle donatılan kadınlar ve iller öne çıkacak, ayak uyduracak. Geldiğim yerde müdürlerin yarısını kadın yapmıştım. Kadınlarla çalışmak benim için daha kolay. Kadınlarda işi zamanında yapma eğilimi çok yüksek. İş bilinci ve sorumluluğu çok yüksek. Çünkü kadının elinin değdiği yerde daha bir bereket, düzen ve tertip oluyor. Bizim sağlık sektöründe, eğitim sektöründe yarı yarıya kadın, orada da baya bir nitelik var.” dedi.

Kadının Gücü Tokat’ın Gücü

Vali Dr. Ozan Balcı, “Yeni bir proje yapacağız. Projenin adı ‘Kadının Gücü, Tokat’ın Gücü’ olacak. İlçelerde kadınlardan oluşan 4-5 kişilik koalisyon kurun. Merkez ayrı koalisyon ilçeler ayrı koalisyon kursun. İlçelerin hepsinde oluşturun bu koalisyonu birer temsilci seçin merkezde oluşan merkez koalisyona bilgi versin. Ben de oradan bilgi alarak bütün yaptığınız işlerde yardımcı olmaya çalışacağım. Sizleri takip etmiş olacağım. Bu da ne işimize yarayacak; kadın istihdamının önünü açmak açısından faydalı olacağını düşünüyorum. Sizin gücünüzden yararlanarak diğer kadınların istihdama kazandırılması lazım. Sizin de problemlerinizi halletmemiz lazım. Hem ilçelerin problemlerini totalde de Tokat’ın problemlerini halletmiş olacağız.” diye konuştu.

IMG-20190503-WA0075
IMG-20190503-WA0083
IMG-20190503-WA0076
IMG-20190503-WA0080
IMG-20190503-WA0078
IMG-20190503-WA0010
IMG-20190503-WA0009
IMG-20190503-WA0011
IMG-20190503-WA0012
IMG-20190503-WA0013
IMG-20190503-WA0014
IMG-20190503-WA0015
IMG-20190503-WA0016
IMG-20190503-WA0018
IMG-20190503-WA0017
IMG-20190503-WA0040
IMG-20190503-WA0041
IMG-20190503-WA0043
IMG-20190503-WA0044
IMG-20190503-WA0045
IMG-20190503-WA0048
IMG-20190503-WA0053
IMG-20190503-WA0056
IMG-20190503-WA0058
IMG-20190503-WA0059
IMG-20190503-WA0068
IMG-20190503-WA0069
IMG-20190503-WA0072
IMG-20190503-WA0073

ZİLE VERGİ ÖDÜL TÖRENİ

ZİLE VERGİ ÖDÜL TÖRENİ

Borsamız Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen iftar yemeği sonrasında vergi rekortmenleri için düzenlenen törende sıralamaya giren mükelleflere ödül verdi.

Zile Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Zile'de düzenlenen vergi ödül töreni öncesinde iftar organizasyonu yapıldı. Organizasyona Borsamızı temsilen Yönetim Kurulu Başkanımız Lütfi Bora ve Genel Sekreterimiz Murat Yılmaz katılırken, vergi rekortmenleri askeri ve devlet erkanı tarafından da yalnız bırakılmadı. Tokat Valisi Dr Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Zile Kaymakamı Kubilay Ant, Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın ile birlikte bürokratlar, sivil toplum örgütü liderleri, oda ve borsa başkanları ve işadamları düzenlenen geceye katılım gösterdi. Açılan iftar sonrasında vergi ödül törenine geçildi.

Zile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necati Bice, Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın ve Tokat Valisi Dr Ozan Balcı'nın yaptığı selamlama konuşmaları sonrasında ilçedeki gelir ve kurumlar vergisi rekortmenleri aralarında Borsamız Yönetim Kurulu Lütfi Bora’nın da bulunduğu il protokolünün elinden ödüllerini aldı. Hayata geçirilen URGE projeleriyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde düzenlenen görkemli törenle ödül de alan Zile Ticaret ve Sanayi Odası'na destek veren ve projede yer alan üye firmalara da onurluk takdimi yapılırken, başarılı projelerin altında imzaları olan Zile TSO Genel Sekreteri Ertuğrul Oğuz Şengör ile Dış Ticaret Uzmanı ve Proje Koordinatörü Tuğba Vural Özyeşil'e de teşekkür onurlukları verildi.

zile2019-1
zile2019
zile2019-3
zile2019-2
zile2019-5
zile2019-6
zile2019-7
zile2019-8
zile20194

TOKATLI KADIN GİRİŞİMCİLERDEN MECLİS ÇIKARMASI

TOKATLI KADIN GİRİŞİMCİLERDEN MECLİS ÇIKARMASI

Tokat'ta TOBB'a bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni de ziyaret ederek Tokat Milletvekilleri ile bir araya geldi.

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut ile CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ile yapılan görüşmelerde Tokatlı Oda ve Borsalardan seçilmiş kadın girişimciler, Kurul Başkanı Şükriye Balcı başkanlığında Tokatlı kadınların sorunları, talepleri ve projeleri konuşuldu.

WhatsApp-Image-2019-05-06-at-114216
WhatsApp-Image-2019-05-06-at-114223

x