Turkish English

Hava Durumu

ANKARA

BİNALİ YILDIRIM ERBAA'DA 10 TESİSİN TEMELİNİ ATTI

 

BİNALİ YILDIRIM ERBAA'DA 10 TESİSİN TEMELİNİ ATTI

 

28. Dönem TBMM Başkanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin son Başbakanı ve İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Tokat’ın Erbaa ilçesinde bulunan Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) kurulması planlanan 10 fabrikanın temel atma törenine katıldı. OSB girişindeki bir fabrikada karşılanan Milletvekili Yıldırım, yürüyerek temel atma törenin yapılacağı alana geçti.

Binali Yıldırım’a, Tokat Valisi Dr Ozan Balcı, Ak Parti Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan ve Yusuf Beyazıt, MHP Milletvekili Yücel Bulut, CHP Milletvekili Kadim Durmaz, Ak Parti Eski Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Erbaa Belediye Başkanı Ertuğrul Karagöl, Ak Parti Tokat İl Başkanı Cüneyt Aldemir ve Yönetimi, MHP Tokat İl Başkanı Mustafa İpek ve yönetimi, Tokat Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bora, Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gökalp Coşkun, Niksar TSO Başkanı Mahmut Bülent Aybak, TESOB Başkanı Fehmi Çankaya ile çk sayıda vatandaş katılım sağladı.

Binali Yıldırım’ın kürsüye çıkması öncesinde birçok isim tarafından protokol konuşmaları gerçekleştirildi. Ev sahibi olarak gerçekleşen konuşmalardan birisi de Erbaa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gökalp Coşkun oldu. Erbaa’nın gelişen sanayisinin temel taşı olan Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluşundan bugüne dek, idareci ya da personel olarak emeği geçmiş tüm isimler ile Erbaa OSB’de mevcutta ve geçmişte yer alan ya da yatırım yapan tüm işletme ve işletmecileri de isim isim yad eden Başkan Coşkun’un konuşması büyük beğeni topladı. Erbaa TSO Başkanı Gökalp Coşkun: “Bereketli topraklara sahip Erbaa Ovası’nda 200 metre rakımdan bin 700 metreye kadar, ülke ekonomisinde önemli yer tutan birçok ürün yetişmekte. Zengin ve büyüt üzüm bağlarına sahibiz. Salamura, asma bağ yaprağımız Türkiye’nin ilk coğrafi işaret tescilli yaprağıdır. Yıllık 10 bin ton üretimiyle; hem iç Pazar ürünü, hem de ciddi ihracat ürünüdür. Yine yüksek rakımlı köylerimizde ciddi fındık üretimi vardır. Sebze, meyve ve çiçek üretiminde seracılıkta söz sahibiyiz. Lezzetiyle meşhur Karayaka Kuzusunun anavatanı Erbaa’dır. 70 yıllık geleneğe ve bilgi birikimine sahip toprak sanayimiz tuğla üretiminde önemli bir merkezdir. Dekoratif tuğla üretiminde ihracat yapan ve döviz kazandıran bir şehiriz. Sektörün modernizasyonu için kamu hibelerine, rekabetçi olabilmesi için lojistik desteğe yani ulaşım ağının genişletilmesine ihtiyaç duymaktayız. Erbaa OSB 170 Hektar alanda kurulu, 27 fabrika ve 5 bin kişilik istihdam kapasitesine sahiptir. Temeli atılan OMAFİL İplik fabrikası ile birlikte 15 fabrika daha 1 buçuk yıl içerisinde faaliyete geçecek. O zaman tesis sayımız ise 42 olacaktır” dedi.

Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım’ın konuşması şöyle oldu: “İşin ucunda hizmet olunca. İşin ucunda yatırım olunca siyaset yok. Hep söylediğim bir şey vardır. Hizmette siyaset olmaz. Bugün Tokat'ta bunu gördüm. Değişik milletvekillerimiz var farklı partilerden. Ama ortak payda aynı. Yatırım, üretim, istihdam! Erbaa'da çok güzel bir iş yapılıyor. Ben ASKON Başkanı Orhan Bey'e özellikle teşekkür ediyorum. Bu zor zamanda bu belirsizlik döneminde; üyeleriyle beraber burada, Tokat'ta, Erbaa'da bu yatırım kararını almaları hakikaten her türlü takdirin üstündedir. Erbaa Organize Sanayi Bölgesi kültürü olan bir bölge. Karma sanayi bölgesi, toprak sanayi bölgesi ama bir vizyonla hazırlanmış. 1 milyon 600 bin metrekarelik alanda çevre hassasiyeti ta başından beri düşünülerek kurulmuş bir organize sanayi bölgesi. Kararlılıkla gelişimini ve ilerlemesini de sürdürüyor. Bu yapılacak yatırımlar beraber buranın cazibesi ülke çapında çok daha artmış olacak.”

binali-yldrm-1
binali-yldrm-2